Ako vybrať najlepší alkohol tester?

V minulosti vám po vypití alkoholického nápoja ostávalo jediné. Dúfať, že ste triezvy a že si môžete bezpečne sadnúť za volant a šoférovať. Dnes to je o čosi jednoduchšie. Tento problém sa dá jednoducho vyriešiť kvalitným alkohol testerom, ktorý je cenovo dostupný a spoľahlivý natoľko, že nameraným hodnotám môžete skutočne veriť a šoférovať bez ohrozenia seba alebo ostatných.

Okrem toho, že tento pomocník slúži na domáce účely, taktiež ho využíva mnoho zamestnávateľov v práci kvôli neohláseným kontrolám. Či už kupujete alkohol tester pre domáce použitie, alebo ste zamestnávateľom, v nasledujúcich riadkoch si vysvetlíme, na čo si pri výbere kvalitného a najlepšieho alkohol testeru treba dať pozor.

Testerov na trhu je skutočne mnoho a výber netreba podceňovať. Jednotlivé prístroje sa od seba líšia rôznymi parametrami.

Typ senzora

Najdôležitejší parameter, na ktorý narazíte pri výbere je typ alkohol testera. Senzor určuje, akým spôsobom alkohol tester funguje. Poznáme dva typy senzorov:

Prvým je alkohol tester s polovodičovým senzorom. Má nižšiu cenu a to má svoju daň. Pri meraní sa senzor musí nahriať až na 300 °C. Tým pádom má vysoké nároky na batérie. Slabé batérie znižujú spoľahlivosť alkohol testeru. Medzi ďalšie nevýhody patrí to, že senzor reaguje aj na iné látky ako je alkohol a tým pádom môžu byť výsledky ľahko ovplyvniteľné. Tieto výsledky skresľuje cigaretový dym, kofeín, zubná pasta alebo žuvačky. Práve z toho dôvodu sa tento typ alkohol testeru hodí na orientačné a občasné meranie. Netreba zabudnúť na to, že majú obmedzenú životnosť. Alkohol tester s polovodičovým senzorom vydrží iba 300 – 1000 meraní.

Alkohol testery s elektrochemickým senzorom sú spoľahlivejšie a modernejšie ako predchádzajúci typ. Môžete sa stretnúť aj s označením Fuel Cell testery. Funguje na princípe toho, že nasaje presný objem vzduchu, ktorý je kontrolovaný tlakovým senzorom. Pri meraní sa senzor nenahrieva na vysoké teploty, čo prispieva k nižšej energetickej spotrebe. Keďže elektrochemický senzor reaguje iba na alkohol, tak prináša spoľahlivé výsledky. Môžete ho používať často a vydrží až 8 rokov.

Pôvodne boli elektrochemické alkohol testery drahé. Postupne sa začali vo veľkom vyrábať a vďaka masovej produkcií došlo k zníženiu ceny a v súčasnosti sú elektrochemické alkohol testery dostupné pre každého. Tento druh alkohol testerov vlastní mnoho firiem a taktiež aj polícia.

Presnosť

Žiadny alkohol tester nemeria so stopercentnou presnosťou. Meranie je len orientačné. Pri meraní je kľúčová hlavne spoľahlivosť, vďaka ktorej zistíte, či si môžete za volant sadnúť alebo nie.

Hodnota odchýlky je dôležitým parametrom pri spoľahlivosti. Čím je nižšia hodnota odchýlky, tým je tester spoľahlivejší. Udáva sa v percentách. Pozrime sa na to bližšie:

  • ±15 % udáva skutočne veľmi nízka presnosť, väčšinou pri lacných polovodičových testoch
  • ±10% udáva nízka presnosť
  • ±5% udáva vysoká presnosť, platí medzi najbežnejšie odchýlky u elektrochemických testerov
  • 0 – 5% udáva výborná presnosť, ale je prítomná iba u tých najlepších elektrochemických testeroch

Ak od alkohol testeru očakávate presné a spoľahlivé výsledky je vhodné siahnuť po elektrochemickom testeri.

Čas

Čas prípravy na meranie je pre mnohých dôležitý. Polovodičovým alkohol testerom to trvá samozrejme dlhšie, keďže sa musia najskôr zahriať na 300 °C. Ich čas sa pohybuje v rozmedzí od 20 do 180 sekúnd. Elektrochemické alkohol testery sú oveľa rýchlejšie. Po zapnutí sú na dychovú skúšku pripravené približne za 4 až 18 sekúnd.

Ďalším potrebným parametrom je rýchlosť samotného merania, kým sa nezobrazí výsledok. Jeho rozmedzie je od 5 do 60 sekúnd.

Displej

Rozdeľujeme dva typy displejov. Prvým je LED displej s diódami a druhý je podsvietený LCD displej.

LED displej je čitateľnejší, avšak má aj vyššiu energetickú spotrebu  a nezobrazuje ďalšie údaje.

Podsvietený LCD displej má nižšiu energetickú spotrebu a viac možností, napríklad zobrazenie menu.

 

Najnovšie články

Podobné články