Podľa čoho vybrať najlepší bluetooth reproduktor?

Mobilné technológie nás v dnešnej dobe sprevádzajú v našom každodennom živote. Bohužiaľ majú jednu nevýhodou, a tou je ich reproduktor. Kvalita zvuku nie je dostatočná a preto mnohí siahajú po bluetooth reproduktoroch. V článku sa dočítate ako vybrať ideálny model a aké parametre pri výbere si treba všímať.

Na aký účel chcete bluetooth reproduktor využívať?

Reproduktory môžete využívať na viaceré účely. Či už sa jedná o počúvanie hudby, pozeranie filmov a seriálov alebo ho využívate iba na prácu s notebookom.

Každý bluetooth reproduktor má zabudovanú batériu s určitou mierou odolnosti, vďaka ktorej ho môžete používať aj v horších a sťažených podmienkach. Jednotlivé reproduktory sa líšia rozmermi, výkonom, výdržou batérie, úrovňou vode odolnosti a podobne.

Pred tým, ako si začnete vyberať bluetooth reproduktor by ste si mali odpovedať na otázku, že ako plánujete svoj reproduktor využívať.

 • Ak ho chcete využívať prevažne doma alebo v práci, tak vám zrejme budú postačovať reproduktory s menšími kapacitami batérie a výkonu
 • Ak si ho chcete brávať kamkoľvek so sebou, tak najlepším riešením je zvoliť modely, ktoré majú väčší výkon a batériu. A zrejme by ste boli radšej, keby jeho rozmery boli menšie, aby vám nezaberal veľa miesta a ľahko sa prenášal.

Základné parametre

Pri výbere správneho bluetooth reproduktora by ste mali dbať na niekoľko základných parametrov.

 1. Výkon

Výkon hovorí o tom, akú veľkú plochu dokáže zvuk z reproduktora pokryť. V praxi to znamená, že čím viac Wattov má bluetooth reproduktor, tým hlasnejšie hrá. Dopredu si premyslite, či skutočne potrebujete reproduktor s vysokým výkonom. Bežnému používateľovi postačí reproduktor s nižším výkonom, ktorý je aj lacnejší.

 1. Ochrana voči prachu, vlhkosti a vode

Parameter IPX udáva odolnosť voči vode. A teda vďaka nej zistíte, či váš reproduktor môžete hodiť do vody alebo je odolný nanajvýš proti pofŕkaniu. Najčastejšie narazíte na tieto hodnoty:

 • IPX4: ochrana pred postriekaním vodou
 • IPX5: ochrana pred tryskajúcou vodou
 • IP56: čiastočná ochrana pred prachom a intenzívne tryskajúcou vodou
 • IPX7: ochrana pri ponorení do hĺbky 1 m po dobu 30 minút
 • IP57: čiastočná ochrana pred prachom a ochrana pri ponorení do hĺbky 1 m po dobu 30 minút
 • IP67: ochrana pred vniknutím prachu a ochrana pri ponorení do hĺbky 1 m po dobu 30 minút
 • IP68: v určitých podmienkach možnosť trvalého ponorenia pod vodu
 • IP69: odolnosť proti natlakovanej vode

Aké ovládanie vybrať?

Takmer všetky reproduktory bluetooth umožňujú ovládanie cez zariadenie, s ktorým sú spárované cez bluetooth.

 • Ovládanie na reproduktore môžete v mnohých prípadoch oceniť, dajte prednosť ovládaniu s gombíkmi vpredu.
 • Ovládanie na externom zariadení, napríklad na mobile, tablete alebo notebooku, z ktorého sa hudba prehráva.
 • Kombinované ovládanie, jedná sa o kombinované tlačidlá na reproduktore a možnosť ovládania aj cez externé zariadenie.

Funkcionality, ktoré oceníte

Niektoré moderné bluetooth reproduktory už dávno nie sú iba reproduktormi. Mnohé modely prinášajú napríklad funkciu power banky a vy si môžete nabiť svoj telefón alebo tablet priamo vďaka reproduktoru.

Najmodernejšie typy bluetooth reproduktorov môžu mať zabudovaný mikrofón, ktorý využijete pri hands-free telefonovaní.

Vstavaná batéria je pri bluetooth reproduktoroch samozrejmosťou. Súčasťou balenia je aj kábel, ktorým reproduktor rýchlo nabijete. Nie je potrebné kupovať a meniť batérie. Avšak menšie reproduktory majú väčšinou aj menšie vstavané batérie, a tým pádom vydržia maximálne 8 hodín bez nabitia. Pri väčších reproduktoroch je výdrž batérie niekoľkonásobne väčšia.

Najnovšie články

Podobné články