Don Papa rum – Recenzia kvalitného rumu

Bezpochyby Don Papa rum patrí medzi najzaujímavejšie a najobľúbenejšie kúsky na slovenskej rumovej scéne. Prečítajte si viac o tejto skvelej značke rumu!

História

Príbeh značky Don Papa sa začal písať už v roku 2011. Práve vtedy sa Stephen Carroll vrátil do mesta Bacolod, ktoré sa nachádza na severozápadnom pobreží filipínskeho ostrova Negros. V hlave mu vznikol nápad, keďže sa mu toto miesto zapáčilo a usúdil, že taká krásna a úrodná oblasť by mala mať svoj vlastný rum. Preto založil novú spoločnosť Bleeding Heart Rum Company a pustil sa do práce. Spoločnosť svoj prvý rum prestavila v roku 2012. V tomto roku sa značka dostala na londýnsky rum fest a vďaka tomu aj do Európy.

Názov Don Papa odkazuje k Papa Isiovi, charizmatickému vodcovi ostrova Negros, ktorý v 90.rokoch 20.storočia bojoval proti Španielom a získal pre Negros nezávislosť. A teda bol kľúčovou postavou vo filipínskej revolúcií, ktorá sa vymanila spod španielskej nadvlády. Papa Isio, vlastným menom Dionisio Magbuelas, sa musel nakoniec vzdať a bol odsúdený k trestu smrti. Nakoniec ho zmiernili na doživotie a tak práve tento národný hrdina zomrel v roku 1911 vo vezení. Značka Don Papa mu vzdáva hold. Hrdina je vyobrazený na každej etikete.

Cukrová trstina a rum na Filipínach

Základom pre výrobu rumu je cukrová trstina. Bez nej by nebol rum tým, čím je. Práve na ostrove Negros sa trstina pestuje vo veľkom. Don Papa využíva k výrobe rumu melasu, čo je vedľajší produkt pri výrobe cukru.

Cukrová trstina, z ktorej sa vyrába Don Papa má najvyšší obsah sacharózy na svete a spoločnosť je známa pre najsladšiu melasu na svete. Za túto vlastnosť vďačí vlhkému podnebiu, ktoré sa na ostrove Negros nachádza.

Melasa po destilácií zreje v amerických dubových sudoch, v ktorých bol uložený burbon, vďaka ktorému rum získa typické vanilkové tóny. Vznikne neodolateľná lahôdka so sladkou a ovocnou arómou.

Hodnotenie rumu Don Papa: 9,1/10

Druhy: niekoľko druhov, vrátane limitovaných edícií

Aróma: bohatá (ovocná, medovo-karamelová…)

Chuť: sladká, ovocná, medovo-vanilková

V čom sa líšia Don Papa rumy?

Don Papa svojou charakteristickou sladkou chuťou poteší priaznivcov sladkých spiced rumov, ale určite si z ponuky vyberie svojho favorita každý.

Don Papa 7 yo

Patrí medzi napredávanejšie a najobľúbenejšie rumy, na ktoré narazíte aj v každom väčšom supermarkete. Tento prémiový rum zrel 7 rokov v sudoch amerického bieleho dubu na vrchu hory Mount Kanlaon na ostrove Negros. Práve tieto podmienky dávajú rumu jeho špecifickú arómu a chuť, ktorá je výrazne sladká s tónmi vanilky, pomaranču a medu.

Don Papa 10 yo

Desaťročný rum má temnú jantárovú farbu s vôňou plnou kakaa a dreva. Chuť je skutočne bohatá s tónmi sušeného ovocia, hrozienok, kakaa a ľahkého nádychu dreva. Avšak je cítiť aj vyšší podiel alkoholu (43%) oproti „klasickému“ Don Papa.

Don Papa Rare Cask

Jedná sa o limitovanú edíciu v počte 16 000 fliaš. Obsah alkoholu je až 50 %, čím patrí právom medzi najsilnejší rum Don Papa. Rum je nefiltrovaný, prekvapiť vás môže kalná farba, ktorý zreje vo vypálených dubových sudoch 5 rokov. Má tmavú farbu, jeho vôňa je ovocná a kakaová a v jeho chuti cítiť ovocné tóny, kakao a dubové drevo.

Don Papa Masskara

Názov je odvodený od filipínskej divokej párty na ostrove Negros, ktorá sa volá Masskara. Takzvaným festivalom úsmevu sa inšpirovala aj farebná fľaša tohto rumu. Jedná sa o limitovanú edíciu, ktorá sa vďaka veľkému úspechu dostala aj do iných štátov, vrátane Slovenskej republiky.

Temne zlatý rum  je krásne sladký, ale rovnako aj silný, zachoval si poctivých 40 % alkoholu. Vznikol z troch rumov, je dosladený medom, doplnený je o lokálnu citusovú šťavu a chilli. Všetky tieto suroviny sú výrazne v chuti.

Najnovšie články

Podobné články