Výhody a nevýhody Playstation 5

PlayStation 5 je bezpochyby konzola novej generácie so všetkým, čo k tomu patrí – vyšší výkon, nové prvky, zaujímavé hry a potenciál na niekoľko rokov dopredu.

Sony s novou konzolou PlayStation 5 musela čeliť mnohým výzvam. Po kritike predchádzajúcej konzoly PlayStation 4, ktoré mali problém s chladením a boli hlučné, sa musela popasovať s rôznymi problémami. No a hlavne musí ponúknuť niečo nové a navyše. Niečo, čo dodá hráčom PS5 pocit jedinečnosti. V konečnom dôsledku to v Sony zvládli, i keď svojským spôsobom. Prečítajte si o výhodách a nevýhodách tejto novej konzoly PlayStation 5.

Veľkosť, dizajn, balenie

Konzola budí naozaj robustný dojem. PS5 je totiž skutočne veľkou dámou. Keď ju vyberiete z krabice rýchlo zbadáte, že ste si domov priniesli veľký kus železa. V porovnaní s PS4 dosť narástla. Keď ju chytíte do rúk je naozaj ťažká a nie každému sa budú páčiť jej rozmery (390x260x104 mm) a jej hmotnosť je až 4,5 kg. Z toho dôvodu môžete mať problém s klasickým umiestnením konzoly pod televízorom. Avšak konzolu môžete buď postaviť, alebo položiť na ležato. Záleží od toho koľko máte miesta a čo obľubujete. Netreba zabúdať, že konzola potrebuje priestor na „dýchanie“ a treba jej dopriať potrebný priestor.

Dizajnovo je PS5 veľmi podarenou konzolou. Bočné strany konzoly prerastajú smerom von. Ak sa na konzolu pozeráte spredu, tak vás zaujme zaoblenie smerom do stredu konzoly. Vnútorná časť je čierna a veľmi lesklá, čo má značnú nevýhodu, keďže na nej vidno všetky otlačky, prach a rovnako aj škrabance. Toto má veľmi podobné s PS3, ktorá mala tiež takúto povrchovú nevýhodu.

Vo vertikálnej polohy pôsobí PS5 ako futuristická veža. Ak postavíte konzolu „na stojáka“, dizajnovo vás možno prekvapí, že biele strany sa smerom hore rozširujú a vytvárajú dojem písmena V – tématicky, pretože táto generácie PS5 je „PlayStation V“. Vnútri sa nachádzajú LED pásiky, ktoré svietia podľa stavu konzoly.

Vpredu sa nachádzajú dve USB – jedno klasické, druhé USB-C, ktoré slúžia na pripojenie ovládačov, alebo prípadne iných periférií. Ostatné porty nájdete vzadu.

Súčasťou balenia sú káble napájania, HDMI 2.1, USB-C a ovládač DualSense a taktiež stojan, vďaka ktorému môžete konzolu umiestniť do spomínaných dvoch polôh.

Hardvér a výbava

Srdcom tejto konzoly je custom 8-jadro založené na Zen 2 s variabilnou frekvenciou a maximom až na 3,5GHz. Taktiež aj custom grafika od AMD s 36CUs s variabilnou frekvenciou až do 2,23GHz. Princípom tejto konzoly je to, že presúva zdroje tam, kde sú potrebné. Ak treba CPU výkon, zníži grafiku, ale funguje to aj opačne vďaka SmartShift.

Grafika a zvuk

S porovnaním s PS4, ktorá mala grafickú kartu s výkonom 1,84 teraflopov, grafická karta PlayStation 5 ponúka výkon na úrovni až 10,28 teraflopov. Toto číslo naznačuje a sľubuje, že sa môžete tešiť na skvelé vizuálne zážitky. Taktiež oproti PS4 je nová generácia pekne tichá.

PlayStation 5 prichádza s novou vlastnou technológiou pre 3D zvuk, ktorá sa nazýva Tempest Engine. Avšak zatiaľ sa dá použiť len so slúchadlami, kde ich stačí pripojiť do DualSense ovládača a následne povolíte 3D zvuk v nastaveniach konzoly. Vďaka tomu si môžete užívať virtuálny priestorový zvuk, ktorý vás vtiahne do hry vďaka presným a detailným zvukom.

Na výber máte z 5 možností zvuku. Čo sa týka audia obrovskou nevýhodou je to, že konzola stratila optický výstup a hráč nemôže používať svoj receiver.

Expresne rýchle úložisko

Výrazná novinka novej generácie PS4 je veľmi šikovné SSD úložisko s kapacitou 825 GB. Vzhľadom na veľkosť hier nemusí toto úložisko stačiť každému hráčovi. V prípade potreby navýšenia kapacity môže byť pridanie ďalšieho disku.

Najväčšia výhoda SSD disku štandardu NVMe je jeho neuveriteľná rýchlosť.  Načítanie je hier je bleskové, tak isto aj spustenie konzoly a systému.

Ovládač DualSense

Nový ovládač DualSense sa môže zdať rovnaký ako ovládače u predošlých generáciách. Avšak keď ho chytíte do ruky, tak vás ten pocit vyviesť z omylu. Do rúk sadne ako uliaty, dokonca v dlaniach môžete pôžitok hry skutočne cítiť. To všetko vďaka prepracovanému vibračnému systému, kde vám ovládač do rúk spracuje desiatky až stovky vibrácií. Tieto vibrácie nie sú len o dojme v rukách, ale aj o zvuku, ktorý ovládač vydáva. Zvuk z ovládača príjemne dopĺňa hlavné herné audio v Astorovi. Zvuk nie je zbytočne rušivý a podáva skutočne kvalitný zvuk.

V ovládači je zabudovaný mikrofón a ak headset nechcete, potrebovať ho ani nebudete. Všetko potrebné držíte v rukách.

Originálnu hernú mechaniku dopĺňajú adaptívne triggery, spodné tlačidlá na prednej strane ovládača, ktoré dokážu klásť odpor a stimulovať mnoho vecí. Napríklad pri strieľaní trigger tlačidlo kladie odpor ako spúšť reálnej zbrane.

Najnovšie články

Podobné články