Rio de Klin na Orave – Oplatí sa navštíviť?

Rio De Janero zavítalo aj na Slovensko. Nie tak doslovne, jedná sa iba o spoločnú symboliku. Monument Ježiša Krista na Slovensku je takmer identický ako socha Krista v Brazílii.

Zaujímavosti

Sochu vytvoril miestny ľudový rezbár menom Peter Ganobjak. Výstavbu financoval Jozef Sroka. Spoločne začali pracovať na soche v novembri roku 2007. Najskôr vyrobili železnú konštrukciu, ktorú zaliali do betónu. Na vrchol vyliezli1. mája 2008, kde tieto dve časti spojili a obložili ich yporom. Nakoniec rezbár Peter Ganobjak vytesal sochu sekerou a motykou.

Jedná sa o tretiu kópiu slávnej brazílskej sochy  na svete, druhá sa nachádza v Lisabone v Portugalsku a je vysoká 23 metrov. Socha Krista sa nachádza v nadmorskej výške až 686 metrov. Jej výška dosahuje obdivuhodných 9,5 metra a hmotnosť monumentu s podstavcom je 23 ton. Rozpätie rúk sochy Ježiša Krista má 7 metrov a jej ruky smerujú na celú Oravu, ktorú majú ochraňovať. Na kopci Grapa, na ktorom sa monument nachádza, je prekrásny výhľad na Oravskú priehradu, Námestovo, Vavrečku, Suchú Horu, Roháče a pri dobrom počasí vidieť aj do susedného Poľska – do Zakopaného na vrchol Giewont. Pod sochou sa nachádza kalvária s kaplnkou a zastaveniami krížovej cesty. Okolie je veľmi upravené a udržiavané, nachádza sa tu aj malý park s lavičkami, kde si môžete sadnúť a vychutnať krásu okolitej prírody a načerpať novú potrebnú energiu.

Toto miesto vám vyrazí dych a je ideálnym miestom na výlet pre ľudí, ktorí chcú nájsť telesný aj duševný pokoj.

Ako sa sem dá dostať?

Socha sa nachádza nad obcou Klin, na kopci Grapa. Od Námestova je Klin vzdialený asi 7 kilometrov. Autom sa dá dostať takmer ku soche, avšak je lepšie, ak zaparkujete na verejnom parkovisku a tých pár výškových metrov prejsť pešo. Cesta ku soche síce nie je prechádzka ružovou záhradou a zapotíte sa, ale tých pár minút prispeje k vašej lepšej kondičke a nálade. Výlet vás príjemne unaví a nabijete si baterky.

Najnovšie články

Podobné články