Sprej na medvede – ako funguje a kde ho kúpiť?

V poslednom čase stúpajú prípady napadnutia medveďom. Ak sa chystáte do hôr je dobré si zaobstarať sprej na medvede, ktorý vám môže dokonca zachrániť život, keď sa ocitnete zoči voči tomuto obrovskému zvieraťu.

Sprej proti medveďom obsahuje v natlakovanej nádobe roztok napustený chemikáliami, ktoré sa bežne označujú ako slzný plyn, napríklad dibenzo-oxazepin. Inou ingredienciou, ktorá sa môže používať do sprejov proti medveďom je kapsaicín.

Ako funguje sprej na medvede?

Tento sprej dráždi sliznice a iné citlivé oblasti, ako sú oči a ústa. Pri streknutí sa materiál rozpráši a vytvorí oblak horiacej pary. Ak sprej zasiahne oči, môže spôsobiť dočasnú slepotu. Materiál obvykle vyprchá približne za dvadsať minút.

Dajte si pozor, aby sa vám oblak horiacej pary nedostal do očí a úst. Spôsobilo by vám to obrovskú bolesť a značné nepríjemnosti. Z toho dôvodu je dobré si sprej vyskúšať najskôr nečisto, vždy je to lepšie ako až pri stretnutí s medveďom.

Sprej na medvede vs strelné zbrane

Štatisticky je sprej na medvede účinnejší ako strelné zbrane. Keďže medvede dokážu bežať rýchlosťou až 50 km/h, tak je ťažké na nich správne namieriť zbraň a vystreliť. Navyše na zabitie medveďa sú potrebné 3 až 4 rany. Ak sa vám to nepodarí, zjavne ho tým iba viac nahneváte a je pravdepodobné, že na vás v sebaobrane zaútočí.

Na druhej strane sa sprej ľahšie používa, je menší, účinnejší a nie je smrteľný. Medveďa účinne omráči a vy stihnete ujsť.

Na čo si dať pozor pri výbere spreju na medvede?

Všetky spreje na medvede majú väčšinou štandardnú koncentráciu aktívnych zložiek. Takže hoci je koncentrácia dôležitá, treba sa predovšetkým zamerať na: vzdialenosť dostreku spreja, trvanie streku, množstvo materiálu, ktorým je sprej naplnený a ľahkú manipuláciu

Čím ďalej sprej dostrekne, tým máte väčšiu šancu zastaviť medveďa, ktorý sa na vás chystá zaútočiť. Najlepšie spreje majú dostrek viac ako 10 metrov. Avšak mali by ste mať sprej, ktorý dokáže zasiahnuť medveďa zo vzdialenosti aspoň 7 metrov. Menšia vzdialenosť je veľmi riskantná a spreje tým strácajú účinnosť.

Kde kúpiť sprej proti medveďom?

Na internete nájdete na výber veľa druhov sprejov, ktoré účinne zabránia útoku medveďa. Samozrejme ak ho aj trafíte.

Sprej na medvede MACE 300 ml

Jedná sa o malý a kompaktný sprej, ktorý sa vám bez problémov zmestí hocikde. Či už do vrecka alebo do ruksaku.

Slúži na ochranu turistov, lesníkov a poľovníkov alebo kohokoľvek, kto sa pohybuje po lese, aby sa účinne chránil pred útokom medveďa alebo iného zvieraťa v prírode. Produkt je mimoriadne účinný, keďže obsahuje kombináciu silných látok Capsicum oleoresin 2%. Tieto látky priam okamžite paralyzujú zviera a ono pocíti obrovské pálenie v oblasti dýchacích ciest, hlavy a očí s efektom rozostrenia videnia. Tento obranný sprej má dosah až 8-10 metrov. Doba vystreknutia obsahu je 5-8 sekúnd.

 

Najnovšie články

Podobné články